Mi az a Policisztás Ovárium Szindróma (PCOS)? Tünetek és kezelési lehetőségek

2024.07.01

Szabálytalan, fájdalmas a menstruáció? Gyulladt pattanások, erős szőrzet, akár az arcon is? Hajhullás, súlyfelesleg?

Ezeket a tüneteket leggyakrabban a Policisztás Ovárium Szindróma (továbbiakban PCOS) okozhatja, és a nők közel 10 százalékának életminőségét rontja napi szinten. Ez a több millió nő havonta retteg azoktól a bizonyos "nehéz napoktól", mely bár természetes jelenség, számukra még is kínszenvedés. Örök tinédzserként küzdenek a nehezen múló, fájdalmas pattanásoktól, amitől ha végre meg is szabadulnak, sötét foltot hagy arcukon. Szinte minden diétát kipróbáltak már, de nem megy le az a 6-8 kg felesleg, bárhogy számolják a kalóriát.

Ezeket a tüneteket sokszor "normálisnak" könyvelik el, és együtt élnek vele, de a PCOS sajnos koránt sem ideális állapot. Ez egy hormonális rendellenesség, és kizárólag a reproduktív korú nőket érinti.


Mi jellemző a PCOS-re?

A PCOS során a petefészkek megnagyobbodnak és számos kis folyadékkal telt tüszőt tartalmaznak, amelyek körül veszik a petesejteket. A ciszták nőgyógyászati vizsgálat során diagnosztizálhatók. Jellemző még továbbá, hogy az egészségesnél magasabb mennyiségben vannak jelen a férfi hormonok (androgének), ezek miatt erősebb a szőrzet, akár az állon vagy ajak fölött is markánsan jelen lehet, valamit erősebben hullhat a haj is.

Szénhidrátanyagcsere rendellenség

A PCOS patofiziológiájában központi szerepet játszik az inzulinrezisztencia (az inzulinrezisztenciáról korábbi cikkünkben a linkre kattintva). A szoros összefüggésnek rengetek magyarázata van, én most 5 fontos okot mutatok be cikkemben.

1. Inzulin és androgének

Inzulin hatása az androgének termelésére: Az inzulinrezisztenciában a szervezet sejtjei nem reagálnak megfelelően az inzulinra, ami a hasnyálmirigyet arra készteti, hogy több inzulint termeljen. A magas inzulinszint serkentheti a petefészkeket, hogy több androgént (férfi hormont) termeljenek. A magas androgénszint hozzájárul a PCOS tüneteihez, mint például a hirsutizmus (szokatlan szőrösödés) és az akné.

2. Inzulin és a petefészek működése

Inzulin hatása a petefészkekre: Az inzulin közvetlenül hat a petefészkekre, fokozva az androgéntermelést és zavarva a normális tüszőérési folyamatot. Ez a folyamat vezethet anovulációhoz (ovuláció hiánya), ami a menstruációs zavarok és a meddőség egyik fő oka a PCOS-ban szenvedő nőknél.

3. Inzulin és zsírszövet

Zsírszövet és hormonok: Az inzulinrezisztencia gyakran együtt jár a túlsúllyal vagy az elhízással, különösen a hasi régióban. A zsírsejtek hormonokat és gyulladásos mediátorokat termelnek, amelyek tovább rontják az inzulinérzékenységet és hozzájárulnak a hormonális egyensúlyzavarhoz.

4. Gyulladás

Krónikus gyulladás: Az inzulinrezisztencia és a PCOS gyakran együtt jár alacsony szintű krónikus gyulladással. A gyulladás tovább súlyosbíthatja az inzulinrezisztenciát és a hormonális zavarokat, ami egy ördögi kör kialakulásához vezethet.

5. Genetikai és környezeti tényezők

Genetikai hajlam: Mind az inzulinrezisztencia, mind a PCOS esetében a genetikai hajlam fontos szerepet játszik. A családi halmozódás mindkét állapotban megfigyelhető, ami arra utal, hogy a genetikai tényezők hozzájárulnak a közös kóroki mechanizmusokhoz.

Környezeti tényezők: Az életmód, mint például az étrend és a fizikai aktivitás szintje, szintén befolyásolhatja az inzulinérzékenységet és a PCOS tüneteinek súlyosságát.

Kezelés gyógyszer nélkül

A PCOS (Policisztás Petefészek Szindróma) kezelésében a gyógyszermentes megközelítések is hatékonyak lehetnek, különösen az életmódbeli változtatásokra és természetes terápiákra koncentrálva. Íme néhány módszer, amelyek segíthetnek:

Életmódbeli változtatások

1. Egészséges táplálkozás:

Alacsony glikémiás indexű (GI) ételek fogyasztása: Ezek az ételek lassabban emésztődnek, és kevésbé emelik meg a vércukorszintet, ami segíthet az inzulinrezisztencia kezelésében.

Rostban gazdag ételek: Zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák segíthetnek a vércukorszint stabilizálásában.

Egészséges zsírok: Omega-3 zsírsavakban gazdag ételek, például halak, diófélék és lenmag segíthetnek a gyulladások csökkentésében.


2. Rendszeres testmozgás:

Aerob edzés: Futás, úszás, kerékpározás és hasonló tevékenységek javíthatják az inzulinérzékenységet.

Ellenállásos edzés: Súlyemelés és izomerősítő gyakorlatok növelhetik az izomtömeget és javíthatják az anyagcserét.

3. Testsúlycsökkentés

Még a mérsékelt testsúlycsökkenés is javíthatja a PCOS tüneteit, különösen az inzulinrezisztenciát és a menstruációs ciklus szabályosságát.

Természetes kiegészítők

Inozitol:

Az inozitol, különösen a myo-inozitol, segíthet az inzulinérzékenység javításában és a hormonális egyensúly helyreállításában.

Fahéj:

A fahéj segíthet a vércukorszint szabályozásában és az inzulinérzékenység javításában.

Króm:

A króm kiegészítők javíthatják az inzulinérzékenységet.

Vitaminok és ásványi anyagok:

A D-vitamin és a kalcium kiegészítők segíthetnek a hormonális egyensúly helyreállításában és a menstruációs ciklus szabályozásában.

Túlott cukorfogyasztás csökkentését támogató készítmények

A PCOS és inzulinrezisztencia kapcsolata, illetve a gyulladásos állapot miatt fontos, hogy mértékkel fogyasszunk finomított cukrot, édességet. Ezt persze könnyebb mondani, mint tényleg ellenállni az édességfogyasztásnak. Az Ayurvedikus gyógyászatban a túlzott cukorfogyasztás elleni küzdelmet a Gymnema Sylvestre gyógynövény levelének rágcsálásával támogatták. A Gymnemában található hatóanyag nem engedi, hogy az édesízű cukormolekula nyelvünk receptoraihoz kössön, így az édes íz élvezeti értéke elvész, és egy ideig fogyasztása nem lesz vonzó számunkra. A levél roppant keserű, és Indiában őshonos, így elsőre nem tűnik a legkézenfekvőbb segítségnek. 2024-óta Magyarországon is elérhető egy finom, szabadalmaztatott technológiával gyártott rágógumi, ami a gyógynövény erejét felhasználva 2 perc alatt kifejti hatását, és akár 2 órán át megakadályozza, hogy édességet fogyasszunk.

Stresszkezelés

Jóga és meditáció:

A stressz csökkentése és a hormonális egyensúly javítása érdekében a jóga és a meditáció hatékony lehet.

Relaxációs technikák:

Mély légzés, progresszív izomlazítás és hasonló technikák segíthetnek a stressz csökkentésében.

Orvosi és szakértői támogatás

Táplálkozási szakértő:

Egy dietetikus segíthet egy személyre szabott étrend kialakításában, amely támogatja a PCOS kezelését.

Fitness szakértő:

Egy edző segíthet a megfelelő mozgásprogram kialakításában.

A fenti módszerek együttesen hatékonyak lehetnek a PCOS tüneteinek enyhítésében és az életminőség javításában. Fontos azonban, hogy minden változtatást konzultáljon orvosával vagy egy egészségügyi szakemberrel, hogy biztosítsa a legmegfelelőbb kezelési tervet.